Jak správně nastavit dopravu v Prestashop 1.6.

Blog

Nechcete ztrácet čas čtením dlouhého článku? Připravili jsme pro Vás krátký video návod pro základní nastavení prvního dopravce který můžete shlédnout ZDE.

Ačkoliv považuji systém nastavení dopravy v Prestashopu za velmi propracovaný pro začátečníky může být komplikovaný a nepřehledný. Pokud ale pochopíte základní fungování dopravy v Prestashopu tak její nastavení pro Vás bude v budoucnu hračka.

Na začátek několik obecnějších informací. V Prestashopu si můžete přidat kolik dopravců chcete jejich počet není nijak omezen. Můžete narazit i na dopravce který bude vyžadovat použití speciálního modulu, Týka se to dopravce, který vyžaduje od uživatele nějakou speciální akci typicky můžu uvést zásilkovnu kdy je kromě výběru samotného dopravce nutné aby zákazník vybrat pobočku na kterou mu má být balíček doručen. Tyto specifické případy bych dnes nechtěl příliš rozvádět a chci se zaměřit na klasický způsob dopravy kterou nabízí například Česká pošta, DPD či PPL.

Před samotným začátkem nastavení Vašeho prvního dopravce je nutné zamyslet se nad způsobem výpočtu ceny dopravy pro zákazníka. Prestashop nabízí dvě možnosti podle kterých se cena vypočte:

  1. váha všech produktů v objednávce
  2. cena všech produktů v objednávce

Pokud budete chtít počítat cenu dopravy na základě váhy je nutné mít u produktů nastavenou váhu. V případě, že ji totiž nenastavíte bude Prestashop počítat váhu 0 a prakticky vezme nejnižší možnou cenu dopravy.

U obou typů výpočtu ceny dopravy můžete nastavit tzn. rozsahy od – do. V praxi například nastavíte že od 0-5kg bude cena 90 Kč a u hmotnosti 5-20kg 150 Kč. Pokud využijete nastavení podle celkové ceny produktů tak rozsahy nastavujete podle celkové ceny produktů ale princip zůstává stejný.

V případě, že máte rozhodnuto který způsob výpočtu ceny využijete a případně nastavenou váhu produktů můžete se vrhnout na samotné vytvoření dopravce.

Krok č. 1 – Základní nastavení

Přes hlavní menu “Doručení->Dopravce” přejděte na seznam dopravců a pomocí odkazu “Přidat nového dopravce” přejdete na stránku pro vytvoření dopravce. Zde ještě jednou klikněte na tlačítko “Přidat nového dopravce” a již se můžeme pustit do vyplňování detailů o daném dopravce:

Název dopravce: Povinné pole zadejte název svého dopravce.

Doba přepravy: Povinné pole zadejte jak dlouho bude dopravce balík k zákazníkovi přepravovat.

Rychlostí stupeň: Používá se pro řazení dopravců není nutné zadávat

Logo: Pro lepší orientaci v seznamu dopravců je lepší nahrát jejich loga

URL pro sledování zásilky: Užitečná věc pokud chcete svým zákazník posílat odkaz kde mohou sledovat svou zásilku. Pokud chcete tuto část nastavit běžte na stránky svého dopravce do sekce pro sledování zásilek a zadejte nějaké neexistující číslo zásilky. Zkopírujte si odkaz stránky s výsledkem, z odkazu odstraňte zadané číslo a místo něj doplňte @. Prestashop automaticky doplní místo @ číslo zásilky které zadáte u objednávky například u České pošty budete zadávat toto: https://www.postaonline.cz/trackandtrace/-/zasilka/cislo?parcelNumbers=@

Krok č. 2 – Přepravní místa a náklady

Základní informace máme vyplněné nyní se můžeme pustit do nastavení ceny dopravy. Princip už jsem vysvětloval výše takže nyní zbývá provést samotné nastavení.

Přidat manipulační poplatek: Přidání poplatku který nastavíte v “Doručení->Konfigurace”

Doručení zdarma: Můžete zapnout dopravu zdarma pro daného dopravce. Pokud chcete dopravu zdarma například pouze pro některé zóny, rozsahy můžete nastavit 0 Kč v ceně dopravy.

Platby: Vyberte způsob výpočtu ceny dopravy

DPH: Můžete vybrat podle v jaké sazbě se bude počítat DPH na dopravu

Chování v případě, že je mimo rozsah: Pokud máte poslední rozsah u váhy například 10 kg ale objednávka zákazníka váží 15 kg zde nastavíte co má Prestashop u daného dopravce udělat. Možnosti jsou použití nejvyžšího rozsahu tzn zde ceny za 10kg nebo zakázání daného dopravce

Rozsahy: Pomocí spodního tlačítka “Přidat nový rozsah” si vytvoříte další rozsah. Ceny se nastavují na úrovní zón které jsou po instalaci Prestashop předdefinované a je možné si je upravit v jiné části nastavení Prestashopu (danému tématu se budeme věnovat v budoucnu)

Krok č. 3 – Rozměry, hmotnost a skupinový přístup

V tuto chvíli máte vše hotovo a krok č. 3 v podstatě můžete přeskočit a jít rovnou na dokončení dopravce. Tento krok je totiž pouze doplňkové nastavení které využije minimum e-shopů.

Maximální šířka balíku: Sám název vypovídá o funkci. Pokud u zboží nastavíte rozměry můžete takto kontrolovat maximální šířku.

Maximální výška balíku: Stejné jako u šířky balíku.

Maximální hloubka balíku: Stejné jako u šířky a výšky balíku.

Maximální hmotnost balíku: Pokud máte u zboží nastavenou hmotnost můžete takto kontrolovat jeho maximální hmotnost.

Přístup skupiny: Můžete například vybrat pouze skupinu “Customer” a tím zpřístupnit dopravce pouze registrovaným zákazníkům.

 

Krok č. 4 – Shrnutí

V tomto kroku pouze zkontrolujete zadané údaje a pomocí tlačítka “Dokončit” uložíte svého prvního dopravce. Nyní můžete jít vytvořit první testovací objednávku a vyzkoušet, že dopravce funguje přesně jak jste nastavili.

 

Co je třeba ještě vědět?

Ačkoliv jsme již svého prvního dopravce vytvořili je ještě dobré znát pár věcí. První věcí je pozice dopravců které můžete měnit v jejich seznamu najetím na číslo ve sloupci “Pozice” a táhnutím na novou pozici. Důležité je vědět, že toto Vám ještě nezaručí, že zákazník uvidí dopravce v pořadí jakém jste jej právě nastavili nyní je ještě nutné v “Doručení->Konfigurace” upravit v sekci “Seřadit podle” na “Pozice”.

Na stránce “Doručení->Konfigurace” se nachází více možností jak ještě dopravu nastavit. Určitě se Vám bude hodit nastavení výchozího dopravce dále je zde možné nastavit manipulační poplatek u kterém se zmiňuji výše. Také se Vám může hodit nastavit dopravu zdarma od kg / Kč v případě, že toto nechcete dělat u každého dopravce individuálně. Chceteli tedy na určité období v e-shopu mít dopravu zdarma stačí u “Poštovné zdarma od” vyplnit 1Kč a všichni dopravci jsou nyní zdarma. Pozor na to, že pokud vyplníte 0 Kč funkce se vypíná a doprava se začíná počítat tak jak ji máte nastavenou.

Tímto jsme ale téma nastavení dopravy nevyčerpali dají se totiž řešit daleko komplikovanější scénáře zejména pokud prodáváte i do zahraničí. Na toto téma také v budoucnu také připravíme článek zejména bychom se chtěli zaměřit například nastavení různých cen dopravy pro česko a slovensko.

Chce si přečíst více? Podívejte se na všechny články

Pošlete nám zprávu

A my se vám ozveme třeba už za 15 minut

    Nebo nám napište na info@prestaservis.cz
    a volejte na 737 437 683